WHATEVER DOESN'T KILL YOU
SIMPLY MAKES YOU... STRANGER
Říjen 2013

Hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně

15. října 2013 v 17:19 | Keneu |  Veršoidní výplody
Blog drahé striggy slavil šesté narozeniny a hrál si na Ježíška. Jeho tvůrkyně totiž slíbila každému zájemci napsat povídku. Já si přála něco na téma Zítra taky vyjde slunce. A dostala jsem překrásnou povídku o Samovi a Aragornovi, kterou můžete najít zde.
A abych strigg nějak motivovala, slíbila jsem jí také něco napsat. Přála si Hvězdné nebe nade mnou. Mně okamžitě naskočil i ten zbytek, tedy mravní zákon ve mně (hádáte správně, je to Immanuel Kant).
A tohle spojení se mi okamžitě přilepilo na jednu konkrétní postavu, kterou mám velice ráda.
A znáte-li muzikálovou verzi Bídníků, domyslíte si jistě. že to je inspektor Javert.
striggo, Tvému blogu i Tobě ještě jednou vše nejlepší.
(Ano, taky to nemá název. A je to stoslůvka)

***
Pod klenbou noční oblohy
Rázuje sem a tam
Myšlenky pletou se pod nohy
A hatí se mu plán

Před časem uplynulým
Udání odeslal
Teď stud ho trhá v půli
A sám sobě by lál

Pod klenbou noční oblohy
On ruce svírá v pěst
Vždyť zneužil své úlohy
A pomstou dal se svést

Odpověd prefektury
Černé má na bílém
Jak scéna z noční můry
Co počít s omylem?

Pod klenbou noční oblohy
Ten tolik přísný tvor
Od zítřka bídník nebohý
Nebude inspektor

O souhlas žádá hvězdy
Však jasné je jak den
Že chybu staví ke zdi
Jen mravní zákon v něm

Být z jednoho kusu

13. října 2013 v 12:00 | Čespír / Keneu |  Čespírovo dílo
Téma: Zváženo a sečteno
Fandom: Cardenio
Poznámka: druhá, neoficiální stoslůvka k tématu, ve které byla účastníkům DMD odhalena Čespírova identita. Cardenio je ztracená shakespearovka inspirovaná donem Quijotem.

Třicet sedm divadelních her (Jindrové pěkně vcelku). Jedna z nich ztracená. Třicet šest jich přetrvalo čtyři staletí.
Třicet čtyři stoslůvek inspirovaných pokaždé jinou shakespearovkou (na ocet zůstali jen Edward III. a Richard II.). Neoficiální třicátá pátá, o ztraceném Cardeniovi, o boji s větrnými mlýny. O výzvě, které nešlo odolat. O vzniku nové identity, o dvakrát tak velkém dubnovém šílenství.
Rytíř zasouvá meč a pozoruje poraženého obra, autor jemně hladí klávesnici a pročítá si svá dílka i krásné komentáře k nim. Nastal čas být zase jedním. Jednou.
S obdivovateli nesmrtelného Shakespeara se loučí a ze sedla věrné Rosinanty vám mává Keneu.

Výhled

13. října 2013 v 12:00 | Čespír |  Čespírovo dílo
Téma: Kachnička
Fandom: Richard II.

Dovolili mu dívat se z okna. Sice jen na dvůr, ale bylo to lepší než zůstávat zalezlý v temnotě cely. Postupně rozvíjel to, s čím začal už uvnitř. Cela už nebyla celé království, ale jen jeho královský hrad a království se rozkládalo na dvoře. Pokřikovat na strážné si netroufal, byla tam však spousta jiných poddaných - smečka psů, kocour a hejno drůbeže. To jim teď vládl.
A když se dvě kachny pohádaly o místo v kaluži, v duchu je poslal do vyhnanství k řece. Ta, kterou si pro sebe pojmenoval Jindřich, se vrátila. Ne s armádou. Na talíři. Aspoň nějaká útěcha.

Poznámka: a to je poslední stoslůvka z letošního DMD. Keneu a Čespír jich dohromady napsali sedmdesát. Čespírova challenge se povedla a navíc měla úspěch.

Počítání fandomů

12. října 2013 v 12:00 | Keneu |  Stoslůvky
Téma: Zváženo a sečteno
Fandom: multicrossover

Jeden prsten vládne všem, včetně Dvou divochů. Tři mušketýři jsou vlastně čtyři, jen trochu vylepšili výzbroj a je s nimi pes. A až to zdárně skončí, můžou si říct Bylo nás pět. Šest postav hledá autora Sedmi statečných. Osm žen a jejich osudový muž odplavený Devátou vlnou. Deset malých černoušků si zahrálo přátelák s Klapzubovou jedenáctkou, ale pořád jich ubývalo, asi kvůli faulům. A to tam bylo dvanáct rozhodčích a pěkně rozhněvaných! Hodiny odbíjely třináctou, ale Sněhurka už byla tak opilá, že svých sedm trpaslíků viděla dvojmo. Sinuhet napsal patnáct knih o svém životě, ale Keneu už zvládne jedině multicrossover.

Co zbylo

12. října 2013 v 12:00 | Čespír |  Čespírovo dílo
Téma: Zváženo a sečteno
Fandom: Troilus a Kressida

Hromada suti. Na váhu se nevejde.
Kámen. Tak deset kilo. Kámen. A další. Kámen, kámen, hromada suti. Mrtvola v antické zbroji. Zhruba osmdesát kilo i s mečem. Kámen, kámen, mrtvola, kámen. Mrtvola, mrtvola, mrtvola. Hromada suti.
Pozor, zbytky ohořelé dřevěné konstrukce, která možná kdysi připomínala koně. Velkého koně. Určitě by se do něj vešlo několik těch mrtvol, ale je prázdný.
Jdeme dál. Kámen, kámen. Mrtvola, hromada suti, hromada mrtvol, hromada kamení. Kdo se s tím má vážit, kdo se s tím má odklízet. Nuda nuda šeď šeď.
Já teda nevím, proč jste si mysleli, že toho z Tróji zůstane víc...

Kalibanova píseň

11. října 2013 v 12:00 | Čespír |  Čespírovo dílo
Téma: Rodná hrouda
Fandom: Bouře

Celý život jsem se čvachtal v rodné hroudě
čvachty šplouchy plác
Jako Adam v ráji po ostrově bloudě
čvachty šplouchy plác

Má matka byla skvělá čarodějnice
čáry máry fuk
Tomuhle ráji vládnout nebude více
čáry máry fuk

Protože připlul mocný mág
abrakadabra dabra abra
A my dostali na zobák
abrakadabra dabra abra

Ten mág s sebou vez krásnou dcerku
vraú mňamy mlask
Mé vzdělání hned měla v merku
vraú mňamy mlask

Já zas merčil její vnady
šmátry pátry ach
Chtěl si je vzít do parády
šmátry pátry ach

Za touhu jsem potrestán
auvejs fňuky fňuk
zablácený Kaliban
auvejs fńuky fňuk

Vyzpívané světy

11. října 2013 v 12:00 | Keneu |  Stoslůvky
Téma: Rodná hrouda
Fandom: Silmarillion, Letopisy Narnie, mytologie

V hospodě na rozcestí vedli tři starci spor o vznik jejich světů.
"Ten můj vznikl ze zpěvu. Vyzpívali jsme si ho kdysi dávno pod Ilúvatarovou taktovkou. Byl jsem u toho."
"Moment. Můj svět, můj druhý svět, ten kde jsem byl na návštěvě, ten který jsem pomohl založit, zkomplikovat i zachránit, ten přece taky vznikl ze zpěvu. Netušil jsem tehdy, že lvi dovedou zpívat. Vůbec jsem věděl málo."
"Ale kolegové, nehádejte se. Buďte rádi, že má ta vaše hrouda slov a příběhů takový pěkný počátek. V naší pozemské mytologii si musíme často vystačit s mrtvolou nějakého obra a jeho tělními tekutinami."

Rok 1801

10. října 2013 v 12:00 | Keneu |  Stoslůvky
Téma: Růže
Fandom: historie
Poznámka: tato stoslůvka se nepokouší o literárněhistorickou ani medicínskou hodnověrnost. Na kožní onemocnění erysipel dříve nazývané růže jsem si vzpomněla sama, příznaky, pacienta i informace o něm mi poskytl strejda Google.

Básník onemocněl. To, co se zpočátku tvářilo jako chřipka, se prudce zhoršuje. Chvíli plane horečkou a chvíli se zimničně chvěje. Na obličeji se mu usadil rudý motýl. Nemůže dýchat. Básník trpí, zuří v něm bouře, ale on vzdoruje. Drží se při životě spíš silou vůle, nebo mu možná pomáhá sám ďábel. Volba je na vás.
Ale teď pojďte raději ven, ať ho nerušíme. On už se z toho vykřeše a bude tu ještě dlouho. Bude psát, vždyť jeho nejslavnější dílo ještě nebylo vydáno. Bude cestovat, vždyť o Mariánských Lázních ještě neslyšel. A bude milovat, vždyť Ulrika se zatím ani nenarodila.

Sen

10. října 2013 v 12:00 | Čespír |  Čespírovo dílo
Téma: Růže
Fandom: Dobrý konec všechno spraví

Dnes v noci se mi zdál sen. Byl tak jiný oproti horečnaté změti, na kterou jsem si již zvykl a která mi brání čerpat ozdravující sílu spánku.
V tom snu mě navštívila růže. Červená růže s kapkami rosy, tak svěží, že jsem chtěl vyskočit z postele, přivonět k ní a odnést ji své lásce, jako mladík jímž dávno nejsem. Naklonila se nad mé lůžko a její vůně mě ukolébala k hlubokému spánku.
Ráno mi bylo mnohem lépe, ale hlavně mi přivedli Helenu. Má snová růže ožila a zaručila se svým životem, že mě vyléčí. Věřil bych jí i bez toho.

Přátelství nade vše

9. října 2013 v 12:00 | Čespír |  Čespírovo dílo
Téma: Zabít málo
Fandom: Dva kavalíři z Verony

"Ty prevíte, tak to tys mě udal? Abys mi mohl svádět moji milovanou Sylvii? To si říkáš kamarád? A když jsi ani s volným polem působnosti neuspěl, chtěl ses jí zmocnit násilím?! A teď si tu stojíš a tváříš se, jako by se nechumelilo. Nejradši bych tě zabil a i to by bylo málo. Řekni mi jediný důvod, proč bych to neměl udělat."
Proteus nasadil provinilý kukuč a natáhl k Valentinovi ruku: "Přátelé?"
"Teď sám nevím, kdo z nás dvou je větší blázen. Jestli ty, který si myslíš, že ti jen tak odpustím, nebo já, který to vážně udělám. Přátelé."