WHATEVER DOESN'T KILL YOU
SIMPLY MAKES YOU... STRANGER
Leden 2012

Richard Lví srdce na druhou

29. ledna 2012 v 1:32 | Keneu |  Bylo, nebylo
a stejně tak Julian Glover.

Dávali totiž dneska Ivanhoa, tak jsem ho znovu zkoukla, dokonce jsem stihla varovat mamku, že budu chvílema poskakovat a tak. (Je hodně pitomé psát *spoiler* k příběhu starému skoro dvě stě let? Jestli ne, tak bacha, spoiler.) Nejvíc jsem poskakovala, když se tam motal jistý Černý rytíř se zámkem ve znaku, čili král Richard.

Jak je mým zvykem, našla jsem si Richardova představitele, Juliana Glovera, na Imdb. A zjistila, že tu stejnou roli (!) hrál o 20 let dřív (!!) v Doctorovi Who (!!!). A tak koukám na prvního Doctora, na můj třetí příběh z původních sérií a na můj první rekonstruovaný příběh (zvuková stopa s fotkami a občas popisem toho, co není vidět). A už zase poskakuju. *nadšeník*

Co nového ve světě

24. ledna 2012 v 20:34 | Keneu |  Bylo, nebylo
Dozkouškovala jsem už minulý týden v pondělí, jakýmsi zázrakem se samými jedničkami. Pak jsem si hrála na broučky (a spali a spali). Teď brigádničím a těším (!) se do školy. Protože ta bude až kdovíkdy. Příští středu a čtvrtek to bude jen tak zkusmo, pak pololetky, sobota, neděle a hned jarní prázdniny. Blázinec.
Když jsem dneska jela do práce, asi jsem ještě spala (budík v 5:15). Jinak si to nedovedu vysvětlit. Naproti mně totiž seděl kardinál Richelieu. Fakt. Měl červenou bundu. A vůbec, byl to on. Ne filmový, prostě on. Měla jsem co dělat, abych na něho nezírala celou cestu. A když jsme vystupovali, ověřila jsem si svoji teorii. Je menší než já. (Hlavně se neptejte, proč rozvíjím teorie o jeho a své výšce, když ho stejně jako Spravedlnost neuvidím.)
A jako obvykle, koukám na seriály. Sherlock je stále stejně geniální Sherlock, v Downton Abbey se to jen hemží herci ze sci-fi a fantasy a Simpsonovi existují i v originále (šokující "zjištění" včerejšího večera 8+).

Volná mini

24. ledna 2012 v 20:20 | Keneu |  Miniatury
XI.
Skryté je bezpečí
v mrazivé noci
Někdo tam odložil
uzlíček svého strachu
a zmizel
do nikam

PS: zkouškové, Treplev ve sluchátkách, jiskřící tma kolem a další z mých marných pokusů pochopit, jak se píše volný verš.

Jacobowski a plukovník

5. ledna 2012 v 23:58 | Keneu
Poslední dobou se na televizi skoro nedívám. Všechny ty úžasné věci jsou v mém počítači, na monitoru pár čísel od mého nosu, originální znění mi šeptá do sluchátek. Co chtít víc.
Takže je to už hodně dlouho, co jsem u televize nevydržela sedět, poskakovala u ní a pak se zase hroutila do sedačky. Co jsem si ji tak užila. Co jsem u ní brečela.
Jacobowski a plukovník je divadelní hra F. Werfela.
Na první pohled je o skupince lidí prchajících na prahu 2. světové války z Francie.
Na druhý pohled je o dvou mužích, kteří tvoří tak dokonalou dvojici, že už ani nejdou slashovat, jsou svými protiklady, dvěma stranami jedné mince, která se kamsi kutálí.
Na třetí pohled je o nezdolném optimismu, zázracích a o tom, že vždycky je tu i třetí možnost.
V titulních úlohách:
židovský intelektuál S. L. Jacobowski - Tomáš Töpfer, zpočátku dokonale roztomilý, potom zkrátka dokonalý a nutící diváka zapomenout, že jde jen o iluzi, o divadlo, protože kdykoli vykoukl zpoza svých brýlí, cítila jsem v jeho pohledu požehnání patřící postavě a herci vtisknuté snad zase zázrakem
polský plukovník s důležitým posláním Stjerbinský - Viktor Preiss, tak skvěle nesnesitelný, až ho divák musí mít rád, prožívající rozklad skrývajícího se hrdiny a stále znovu zachraňovaný romantický blázen

PS: Věčný Žid a sv. František spolu jezdí po světě na dvojkole.
PPS: definitivně jsem sluchová. Jen nevím, zda byl mému uchu úžasnější francouzský četník Pavla Rímského, nebo britský kapitán Radka Brzobohatého.
PPPS: a intertext a minimální scéna a katarze a...